Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Sosyal ve Kültürel Yapı arrow KARGALI HAKKINDA
KARGALI HAKKINDA Yazdır E-posta

KARGALI KÖYÜ

Kargalı köyünün kuruluşuna ait bilgiler çok yenidir. 1936 yılında Karapınar çiftliğine çalışmak üzere gelen iki aile (Ali KATAR - İbrahim ÇELİK) şimdiki köyün bulunduğu yereyerleşmişlerdir.Bunlara Ballılar,Kaymazlar,Katarlar,Tongullar,Şahinler,Gökler,Alıçlar,Dinçerler,Ayazlar,Dumanlar,Süleçler de katılınca 1948 yılında KARGALI Köyü kurulmuştur.Köyün oturduğu yer, yüksek ücretlerle Doğanlar ve Bekir ağdan satın alınmıştır.Devlet yeni kurulan bu köye ücret karşılığı göl tarlalarını satmıştır. Köye 1 km uzaklıkta (doğusunda) Çameli’ den göç eden Yıldırımlar ile Akhanlar ailesi bir mahalle oluşturmuşlar ve köy ile bütünleşmişlerdir.

Köyün isminin nerden geldiği ile ilgili görüşler çok çeşitlidir.Bir kısım Koçaş dağının Kuzeyinde karın çok geç erimesinden dolayı Kargalılar ( Karkalır) dan Kargalı olduğunu söyleye dursun ,bir kısım buranın göl tarlalarında karganın çok olduğundan Kargalı olduğu,bir kısım insan ise gölde bulunan kargı nedeni ile Kargalı olduğu ve daha sonra söyleyişin Kargalı olarak değiştiğini söylemektedir.

Kargalı Köyü Koçaş dağının Kuzey yamacında kurulmuş şirin bir orman köyüdür.Gölhisar’ a uzaklığı 10 km olup, Burdur iline olan uzaklığı 95 km dir. Kargalı köyünün doğusunda Hisarardı Köyü (3km) Güneyinde Kuşdili Köyü ( 4 km),Batısında Karapınar Köyü ( 4 km ) ile Gölhisar ( 10 km ) bulunmaktadır. Rakımı 920 olan Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş iklimine sahip orman kenarı bir köydür.Büyük çabalar sonucunda 6 km’ lik Stabilize yol asfaltlanmıştır. Köy batıya doğru 6 km’lik yol ile Dirmil-Gölhisar asfaltına bağlanmıştır.Köyde ulaşım sorunu yoktur.Göl kenarı köylerin Kargalı üzerinden Gölhisar’ a geçtiği için ulaşım çok rahattır.Armutluk,Körkuyu,Sığır yolu, Yağpınarı, Hazineler,Göl,Köy içi elma deresi,Çayırcık, Kızılçukur, Gözlengeç ve Değirmenbaşı semtlerinde mevcut 2000 dekar arazisi vardır.Genelde köylüler toprak sahibidir.

Köyün gelir kaynağı eskidenOrman İşletmesinin verdiği tomruklama,ağaç kesme,orman içi ve orman dışı depolarına nakil işleriydi.Son yıllarda orman işinin azalmasıyla daha yerleşik hayata geçmişlerdir.Tarım ve hayvancılık daha önem kazanmaya başlamıştır.Köyde gözle görünen bir göç olayı yaşanmaktadır.Gençler ve bazı aileler Gölhisar,Denizli,Antalya ve Muğla gibi yörelere göç etmektedirler.Köyün yerleşiminin altında düz ve verimli Kargalı ovası vardır.Arazi Yapraklı Barajıyla birlikte daha verimli hale gelmiştir. Köyde yetiştirilen başlıca ürünler; Şeker pancarı,anason,çörekotu,buğday,arpa,çavdar,nohut,soğan ve son yıllarda haşhaş ekimi yapılmaktadır.Köyümüz diğer köylere göre yeniliklere açıktır.Köyümüzde tarımsal amaçla bir kooperatif vardır.Son yıllarda Ziraat bankası destekli hayvancılık artmıştır.Ayrıca yurtdışındaki işçilerin yakınlarına gönderdiği paralar mali yönden büyük destek sağlamaktadır.

Köy sağlıklı içme suyuna 1994 yılında kavuşmuştur.Yağpınar mevkisinden sondajlama ile elde edilen su sağlıklı bir sudur. 1991 yılında köye tam otomatik telefon gelmiştir. Köyümüz 101 hane ve 213 nüfusa sahiptir. Köyün yarıya yakını yabancı ülkelerde çalışmaktadır. Kendilerine özgü bir konuşma dili (Şiveleri) vardır . Gölhisar çevresinde örnek bir aile dayanışması vardır. Aile işlerinde demokrasi hakimdir. Toplumda iyi uyum sağlayan yaratıcı özelliklerini sergileyebilen bir yapıya sahiptir. Gelenek ve göreneklerini koruyabilen ender köylerimizden biridir İnsanlarımız çok sevecen ve konuk severlerdir. Köyümüz çeşitli illerden gelen ailelerle doludur. Buna rağmen gelenek, görenek ve ananelerini birbirine tamamen benzerdir. Folkloru teke yöresine uymaz. Bambaşka bir müzik ve folklor göze çarpmaktadır. Oyunları sema-i türünden türkülerle süslenmektedir. Köyde veya dışarıda birçok kişi amatör veya profesyonel olarak müzik icra etmektedir.

Köyde kız isteme her köyde görülebilecek türdendir. Evlenme yaşı kızlarda 18 iken erkeklerde askerlik sonrası 25-30 yaş arasındadır. Evlilikler kız ile erkek arasındaki anlaşma ile olmaktadır. Akraba evliliği bulunmakla beraber köyde nüfus planlaması ileri derecededir. Çekirdek aileler ve bu ailelerin çoğunun 1 veya 2 çocukları vardır .düğünler genelde içkili ve müziklidir. Düğün her yönüyle tatlı bir eğlencedir. Köyün en büyük özelliklerinden biride çoğunun iyi bir müzik kulağına sahip oluşudur.. çoğu köyde adak diye adlandırılan bir toplu yemek türü vardır.

Kurban her şey için yapılır. Hastalıktan kurtulan , araba alan, çocuğu olan , bir isteği olan hemen bir yemek hazırlar ve tüm köylüyü çağırır. Diyebiliriz ki köyümüzde kurban olmayan gün sayısı neredeyse yok gibidir. Köyde birbirine yardımlaşma çok ileridir. Hastası olan bir eve derhal yardıma koşulur. Ölen kişinin ilk gününde hayır işleri başlar. Mezarlık dışında cenaze yakınlarına taziyede bulunulur. Yakınların en sonuna birkaç kişi ellerinde lokum bisküvi ve kolonya ile dururlar. Bu ikram cenazeye gösterilen ilgiden dolayı akrabaları tarafından katılanlara ham teşekkür hem de cenazeye bir hayırdır. Öğleden sonra tüm köylü evlerinde hazırladığı yas yemeği ile cenaze evinde toplanıp birlikte yemek yerler. Aynı cenaze evi ölünün üçüncü gününde, yedisinde kırkında ve yıldönümünde köye yemek verir. Bu ailede yaşanan insan var oldukça bu yıldönümleri aksatılmadan devam eder.

Köyün okur yazar oranı % 98 leri bulmaktadır. Köyümüze son yıllarda büyük şehirlerin bunaltıcı havasından bıkıp doğa ile iç içe olan köyümüze beyin göçü olmaktadır. Daha önce köyümüzden yetişip emekli memur ve işçiler köye dönmektedir.2009 yılı içerisinde özellikle bu emeklilerimizin girişimleriyle Kargalı Köyü Kültür,Dayanışma ve Kalkınma Derneği kurulmuştur. Köyümüzde yetişmemiş olup, köyümüzü tercih eden seçkin insanlarda gelmektedir. Şu anda köyümüze sanat çevrelerince yakından tanınan yılda en az 3-4 civarında yurt içi ve yurt dışı resim sergileri açan bir ressamımız yerleşmiştir. Öyle bir çevre dostu ki bir yılanla bile arkadaş olunabileceğini gösteren ve yalın yaşamı kendisine ilke edinmiş üretici bir gönül dostu..Ayrıca göller bölgesinin en güzel yaylalarına sahip olan Gölhisar ve çevresinin yayla turizmine gün geçmeden gereken ilgi ve çalışmayı yapmaları gerektiğini göstermektedir.

Köyde kanalizasyon çalışmaları tamamlanmıştır.Bunun yanında dere ıslah çalışmaları devam etmektedir.Sağlık hizmetleri Gölhisar’da karşılanmasına rağmen yeterli değildir.Köylülerin en büyük arzusu sağlık evinin yapılması veya bir ebe hemşirenin tayin edilmesidir.

Köy konağının olmayışı büyük bir eksikliktir.Gölhisar ve köylerinde olduğu gibi köyümüzün de en büyük sorunu gençlerin işsizliğidir.Bu sorunun köy içinde çözümü ne kadar zorsa köyümüzde ve Gölhisar’ da bulunan yurtdışı işçilerinin emlak gibi ölü yatırımlarının yerine Gölhisar’ a kazandırılabilecek sanayi yatırımları ile çözümü çok kolay olsa gerek.

(NOT: Köyümüzle ilgili bu yazı,Gölhisar Halk Eğitim Merkezi’nin web sitesinden bazı güncelleştirmeler yapılarak alınmıştır.)

 

 


 

Kargalı Köyü Derneği

Duyurular

DERNEK GENEL KURUL İLANI

DERNEK ÜYELİK AİDATINI ÖDEMEYENLER ÜYELİKTEN ÇIKARILACAKTIR  Dernek Üyelik aidatını ödemeyenlerin çıkarılması

DERNEK HESAP NUMARALARIMIZ Bağışlarınız ve üyelik aidatlarınız için

Üye Girişi

Üye Girişi

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
İsmail KARHAN
TÜM KARGALI KÖYÜ SAKİNLERİNİN YENİ YILIN
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Kaybettiklerimiz

Sanal Mezarlık

Okuyucu Yorumları

İstatistikler

Ziyaretçiler: 3571625

Anketler

Kimler Sitede


KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi