Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Duyurular arrow YARDIM ÇAĞRISI
YARDIM ÇAĞRISI Yazdır E-posta
DERNEK YARDIM ÇAĞRISI

DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ PROJELER

     Şunu baştan söyleyelim ki köyümüzde önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirmeyi düşündüğümüz çalışmaların en önemlisi köy okulu bahçesine yapmayı düşündüğümüz “Kültür Merkezi veya Cemevi” projesidir. Eğer gerekli yasal izinler ve prosedürler halledilip başlangıçta en azından bir temel atabilirsek bu temeli ayağa kaldırmak için gereken yardımları isteyebiliriz.Yardım için gereken desteği öncelikle içerdeki ve dışarıdaki kendi köylülerimizden ve köy dostlarımızdan, sonra dost belediyelerden ve nihayet devlet fonlarından almayı ümit ediyoruz. Plan -proje olarak, bizden önce bu tür inşaatları başarıyla gerçekleştirmiş köylerin hazır projelerini kendi koşullarımıza uyarlayabiliriz.

     Tabi bu binanın temeli bile, hatırı sayılır bir maddi külfet getireceğinden,  bunu, bugünden yarına hemen yapmamız söz konusu olamayacaktır. Ancak hedeflerimizi koyarak amacımıza doğru yürümeye şimdiden başlayacağız.Tahminen önümüzdeki beş yıl içinde  bu projeyi tamamlamış olacağımızı düşünüyoruz.Tabi gelen maddi manevi yardımların miktarı süreyi kısaltabilir de.

 

     Bu bizim uzun erimli hedefimizdi. Şimdi de kısa vadeli projelerimizden bahsetmek isteriz.Geçtiğimiz yaz ,dernek yönetimi olarak Akçaeniş köyünde düzenlenen “2.Türkiye Tahtacı Dedeleri ve Mürebbileri” toplantısına katılmıştık.Toplantı sırasında Akçaeniş köyü Cemevi ve Aşevini görmek fırsatına sahip olmuştuk.Aşevi olarak adlandırdığımız kısım üzeri kapalı olmakla birlikte kenarları açık bir platform.Dikdörtgen bir şekilde inşa edilen yapının kısa kenarlarından birisi yemek yapımı ve dağıtım  alanı ve mutfak tezgahı olarak ayrılmış.Geri kalan bütün alan sandalye masalarla dolu Aynı anda yüzden fazla insanın herhangi bir yağış durumunda bile ıslanmadan yemek yiyebileceği bir şekilde dizayn edilmiş.Alanın çatı iskeleti demir profil ,zemin karo döşeli ,üstü atermit kaplı.Beşik örtüsü tabir ettiğimiz bir şekilde kapatılmış.Kenarlar 75-100 cm civarı  duvarla çevrilmiş.

     Biz özellikle yaz aylarında, sadece malzeme parası ile işçiliğini kendimiz yaparak böyle bir yapıyı kurabileceğimizi düşünüyoruz.Bu yaz yaptığımız şenlik hazırlıklarında zaten köylülerimizin bu beceriye sahip olduğunu açıkça gördük.Bilindiği üzere ; kültürümüzde, daha özeli dini anlayışımızda kurban yemekleri çok önemli bir yere sahiptir.Ölülerimizi anmak için, cemlerde, askerlerimiz için ,düğünlerimiz için , şenliğimiz için her vesile ile yemek vermeyi seven bir topluluğuz.Bu nedenle hem yemek veren canlarımızın bu işi kolay bir şekilde ve uygarca yapabileceği bir altyapı ,hem de davetlilerin rahatça oturup yemek yiyebileceği bir alan yaratmış olmak istiyoruz.Bu konuda fikirleri olan köylülerimizin fikirlerini almak isteriz.Tabi bu konuda maddi yardım yapmak isteyen canlara da kapımız açık.

     Bir diğer konu  Köy Okul Binası: Öncelikle uzmanlardan görüş alarak binanın sağlamlık durumunun değerlendirilmesi gerekiyor.Eğer bina çürükse yıkılmalı ,çürük değil isede pencere ,kapı,  zemin,elektrik, boya badana  vs.. olarak tadilattan geçirilerek içinde bulundurduğu odaların muhtarlık ,dernek ve kooperatif ofisleri yapılması , bunun yanında dershane ,kütüphane ,depo vb. olarak kullanımının devam ettirilmesi uygun olacaktır.

      Şimdilik zaruri olmayan ama olmasını arzu ettiğimiz bir diğer fikir : Okulun arka tarafında kalan boş alanın voleybol ,futbol, basketbol alanı olarak düzenlenerek her yaştan gencimize spor yapma olanağının genişletilmesidir.Bilindiği üzere bu tür spor sahalarında en önemli kısım zemindir.Zeminin  çim, kum veya beton oluşuna göre  ayrı bir tesviyesi ve  düzenlemesi yapılacaktır.

     Ayrıca köyümüzde bazı ara sokaklarımızda taş döşenmeyen yerlere taş döşenmesi için gereken girişimler yapılmalıdır.Bu konuda acil önceliklerimiz arasındadır.

     Bütün bunlardan daha önemlisi kanımızca su depomuzun iç kaplamasının yapılarak sağlıklı, temiz içme suyuna kavuşabilmemizdir.Aldığımız duyumlara göre devlet bu işi bu yıl  kendisi yapmayı düşünmektedir.Biz bekleyip gelişmelere göre hareket edeceğiz.Devlet tarafından deponun iç kaplaması yapılsa bile belki bizim yapacağımız şey ;su deposunun su girişine bir filtrasyon sistemi kurarak deponun içinin zaman içinde hem çamur dolmasına engel olabilmek hemde mikroplardan sularımızı arıtmak olabilir.Bunun yanında içme suyu ile sulama sularımızı ayıracak bir sistem üzerinde düşünülmeli ve bahçe sulamalarının damla sulama sistemi ile yapılması özendirilmelidir.

     Son olarak ; bir diğer kısa vadeli projemiz de şu: Köy meydanındaki otobüs durağının uzatılarak büyütülmesi.Bilindiği üzere meydandaki otobüs durağı ,durak olmaktan daha çok adeta köyümüzdeki en önemli sosyalleşme alanlarından birisi olarak işlev görüyor.Zaman zaman köylülerimiz oturacak yer bulamıyorlar.Bu nedenle duraktaki oturma alanını genişletmeyi düşünüyoruz.Ayrıca köy meydanında kanal ve duvar kenarları gibi uygun yerlere çiçek ekilmesi de düşünceler arasında….

     Bütün bu konularda değişik fikirleri olan köylülerimizin görüşlerini almak isteriz.Biz Kargalı Köyü’nün daha iyi bir yaşamı hak ettiğine ve bunu başarabilecek potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz.              (Kargalı Köyü;Kültür ,Dayanışma ve Kalkınma Derneği)

 

                                                                      

 

Kargalı Köyü Derneği

Duyurular

Üye Girişi

Üye Girişi

Köy Müzik Kutusu

Error:
Adobe Flash Player needed.

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
İsmail KARHAN
TÜM KARGALI KÖYÜ SAKİNLERİNİN YENİ YILIN
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Kaybettiklerimiz

Sanal Mezarlık

Okuyucu Yorumları

İstatistikler

Ziyaretçiler: 1686317

Anketler

Kimler Sitede


KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi