Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow S. S. Ö arrow İNSAN OLMA DAVASI
İNSAN OLMA DAVASI Yazdır E-posta

İNSAN OLMA DAVASI

  Öykünülesi dostlar, özenilecek tanışlar var mı etrafınızda? Geçtik yakın çevreleri, dostunuz değilse bile, erdem simgesi sayılan, 'satılmaz'lığınıza değgin 'kalıp' basılabilen, eline bıçak verip sırt dönülebilecek kaç insandan söz etmek olanaklıdır acep şunca milyon kişilik bu koskoca ülkede?
   İlkelerini her ân, ödünsüz iyelenen, inançlarına bedel, kişiliğine eder biçilmesi olanaksız üç, beş Ademoğlu'yla, birkaç Havvakızı'yla kaç kişi karşılaştı? İçki masalarındaki sineksi vızıltıları, asışları, kesişleri boş verin hele! Sözleriyle yaşamı birbirine tam koşut kişilerle yüzyüze geliş esenliğini kaçımız yaşamıştır yirmi, yirmibeş yıldır?
   Bire bir yanılsamaydı 'saygın' sayılanların bütünü de neredeyse; öyle değil mi? İmgemizde 'eşsiz'leşen o kof kabuk kurtları ve helyum gazlı balonlar - hayıflanmalara gebe koyanlar yüreğimizi - geçilecek başka 'ırz'lar aramaktadır şimdi...

  Her iki yanında da 'Satılık Ateş' yazan bir minibüs görürseniz şu sıralar çarşılarda, sakın şaşırmayasınız: Yarı-tanrı Promethe, 'peşinatsız, taksitle, vade farkı almadan' ateş pazarlamakta! Kent kasaba dolaşıp, okka dirhem satıyor tanrılardan çaldığı alazı insanlara.
   Galata Kulesi'nin oralarda görmüşler tanrıça Kibele'yi. Yüksekkaldırım'ın en çok iş yapan sermayesiymiş. Rekor için, Manukyan'la yarıştığı bir yaşamın düşlerini kurmaktaymış boş kaldığı zamanlarda!
   Hüseyin bin Mansûr'un torunu gezmeye geldi geçenlerde buraları. 'Diyanet Takvimi'nin satışını üstlenmiş. "Onbin sattım bir ayda." diye kasılıyordu; hedefi yirmibinmiş!
   Kalenderî dervişler, 'tivi'ler arasında mekik dokuyordu dün: Geçmişlerine değgin dizi film öyküleri satma sevdasındalar!
   Bunca sözün özü dostlar;
   'Erdem' incik, 'ilke' pul...
   'Kimlik' kül, 'inanç' duman...
   'Yalan' harman, 'dolan' yayla...
   Kuburların kokusu, tüm kentleri yuttu da dağlara dek dayandı yayıla, yayıla hey!...

  Geçtik bütün bunları, haydi bir yana koyduk; acaba içimizden kaçı bakabilmekte aynadaki yüzüne? Boyanırken değil ama, traş olurken değil... Kırlaşan saçımıza, dudaktaki uçuğa, akan kirpik karasına odaklanıp bakmayı, 'bakma'dan saymayalım. Şöyle bir göz atmaktan söz etmiyoruz; biline! Gerçekten, 'herif' gibi, gözbebeklerinin bile ta gözbebeklerine kaç kişi bakabilmekte?
   Kaçımız aklanacak 'insan olma davası'nda, kendi yargıçlığını yapsa? Hele sınayalım bir yol.
   'Savunman'lık üstlenmeden, salt 'savcı'mız olalım. Deneyelim bir kez hele!
   'Yarın.' demeyelim; 'Bugün...'
   'Biraz sonra.' değil; 'Şimdi!'

Bindokuzyüzseksendokuz


 

Kargalı Köyü Derneği

Duyurular

DERNEK GENEL KURUL İLANI

DERNEK ÜYELİK AİDATINI ÖDEMEYENLER ÜYELİKTEN ÇIKARILACAKTIR  Dernek Üyelik aidatını ödemeyenlerin çıkarılması

DERNEK HESAP NUMARALARIMIZ Bağışlarınız ve üyelik aidatlarınız için





Üye Girişi

Üye Girişi

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
İsmail KARHAN
TÜM KARGALI KÖYÜ SAKİNLERİNİN YENİ YILIN
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Kaybettiklerimiz

Sanal Mezarlık

Okuyucu Yorumları

İstatistikler

Ziyaretçiler: 3571633

Anketler

Kimler Sitede


KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi