Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Mehmet KAYA arrow Hasan Aslan ve Köyümün Şenliği ve Bayram
Hasan Aslan ve Köyümün Şenliği ve Bayram Yazdır E-posta

Hasan Aslan ve Köyümün Şenliği ve Bayram

Bu yıl, hem Şeker Bayramı hem de Kurban Bayramında Köyümüzde olamadım. Özellikle Şenliği kaçırmaktan dolayı üzüldüm. Tatil için geldiğimde sordum ama takır araba yarışını kimin kazandığı konusu hala muamma!

Benim Gölhisar Lisesi’ndeki öğrenim dönemim 1983-1989 arasında. Hasan Aslan ve Eşi o dönemde Gölhisar’da esnaflık yapmaya girişmişti. Bakkal hepimizin uğrak yeriydi. Eşi ve Kendisi her zaman bize iyi davrandılar, güler yüz gösterdiler. O tarihlerde öğrenci olup da, bir şekilde Hasan Aslan’ın “Ford Council”i* ile köye gelip-gitmeyen yoktur. Şu veya bu şekilde hepimizin Hasan Aslan ile bir anısı var. Hafızamı yokluyorum, kafamda canlanan bütün resimlerde gülümsüyor. Düğünlerde, eğlencelerde güzel sesiyle söylediği Semahları, Türküleri hatırlıyorum. Nur içinde yatsın.

Dedim ya, Şenliği kaçırdım. Video ve yazılanları gördükçe kaçırmış olmaktan dolayı biraz daha üzülüyorum. İnsanların yoğun emek harcadığını gördükçe de gerçekten bir şenlik olduğu anlaşılıyor. Sevgili Cem’e ve emeği geçen herkese bir kez daha tebriklerimi sunmak isterim. Ercan’ı (artık dilimizi alıştırıp Ali demeye başlamalı mı bilmem) bir kez daha dinlemek çok güzel olurdu. Şenlik bu haliyle dahi çok güzel ve iyi organize edilmiş. Daha iyisini yapma konusunda Cem kendini ispatladı, sanıyorum şimdiden düşünmeye başlamıştır. Benim bu noktada verebileceğim tek öneri, dışarıdan gelecek konuklara yönelik davetiye sınırlaması getirilmesi olabilir. Elbette, organizasyonu yapan arkadaşların bu konuda vereceği karar geçerlidir, benimki sadece bir öneri.

Bayramlara ilişkin en fazla özlediğim şey, Köyün birden kalabalıklaşması, uzun süredir göremediğimiz insanlarla tekrar görüşme fırsatı bulmak. Bir de “hısta”ya koşmak. Bu şeker toplama geleneği nereden kaynaklanıyor bilmiyorum ama Dünyanın büyük bir bölümünde ve genellikle bayram-şenliklerde var. Şimdiye kadar sohbetlerde gördüğüm “hısta” kelimesini kullanan sadece bizim Köy. Sözlüğe baktım sadece yerel ağızlar derleme sözlüğünde karşılığı var. “Hisse, pay” anlamına geliyormuş. Etimolojik (sözcük köken bilimi) olarak bizdeki Türkçe çalışmaları zayıf. Hele hele yerel ağızlardaki kelimelere yönelik olarak hemen hiç yok. Bu bayramda da çocuklar hısta topluyordur umarım. Bizim zamanımızda çikolata hiç yoktu, arada sırada kakao ya da çikolata aromalı bir “yumuşak şeker” gelirse ne güzel..

Zaman hızla akıp gidiyor. Geçmişe baktığımda aklımda kalan şeylerin hepsi güzel. Mesela, ekinlerin yeşil olduğu ama boy attığı günlerde (Haziran ayı başlarına denk geliyor sanırım) Dikmen’in ardındaki yüksek tepenin zirvesine çıkıp ovaya baktığımızda buğdayların yeşil bir deniz gibi dalgalandığını hatırlıyorum. Muhteşem bir güzellikti.. Okulu ve eğitimi sevmeme rağmen Cuma günleri Köye dönerken çok daha fazla mutlu olurdum. Çocuk ya da Köyümüzdeki ismiyle “Kertkert” olduğum o günlerde kafam sorun zannettiğim şeylerle doluydu. Bugünkü öfkelerimizin, kırgınlıklarımızın zaman içinde çok önemli şeyler olmadığını görüyoruz, göreceğiz. Sükunetle güzelliklere teslim olmak mutluluk ve başarı için ilk adım sanırım.

Hepimizin bayramı kutlu olsun.

Yayın Tarihi :14.10.2013

5852 kişi tarafından okundu


 

Kargalı Köyü Derneği

Duyurular

DERNEK GENEL KURUL İLANI

DERNEK ÜYELİK AİDATINI ÖDEMEYENLER ÜYELİKTEN ÇIKARILACAKTIR  Dernek Üyelik aidatını ödemeyenlerin çıkarılması

DERNEK HESAP NUMARALARIMIZ Bağışlarınız ve üyelik aidatlarınız için

Üye Girişi

Üye Girişi

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
İsmail KARHAN
TÜM KARGALI KÖYÜ SAKİNLERİNİN YENİ YILIN
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Kaybettiklerimiz

Sanal Mezarlık

Okuyucu Yorumları

İstatistikler

Ziyaretçiler: 3571612

Anketler

Kimler Sitede


KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi