Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Sosyal ve Kültürel Yapı arrow Geleneklerimiz
Geleneklerimiz Yazdır E-posta

Gölhisar çevresinde örnek bir aile dayanışması vardır. Aile işlerinde demokrasi hakimdir. Toplumda iyi uyum sağlayan yaratıcı özelliklerini sergileyebilen bir yapıya sahiptir. Gelenek ve göreneklerini koruyabilen ender köylerimizden biridir İnsanlarımız çok sevecen ve konuk severlerdir. Köyümüz çeşitli illerden gelen ailelerle doludur. Buna rağmen gelenek, görenek ve ananelerini birbirine tamamen benzerdir.

Köyde kız isteme her köyde görülebilecek türdendir. Evlenme yaşı kızlarda 18 iken erkeklerde askerlik sonrası 25-30 yaş arasındadır. Evlilikler kız ile erkek arasındaki anlaşma ile olmaktadır. Akraba evliliği bulunmakla beraber köyde nüfus planlaması ileri derecededir. Çekirdek aileler ve bu ailelerin çoğunun 1 veya 2 çocukları vardır . düğünler genelde içkili ve müziklidir. Düğün her yönüyle tatlı bir eğlencedir. Köyün en büyük özelliklerinden biride çoğunun iyi bir müzik kulağına sahip oluşudur. . çoğu köyde adak diye adlandırılan bir toplu yemek türü vardır.
Kurban her şey için yapılır. Hastalıktan kurtulan , araba alan, çocuğu olan , bir isteği olan hemen bir yemek hazırlar ve tüm köylüyü çağırır. Diyebiliriz ki köyümüzde kurban olmayan gün sayısı neredeyse yok gibidir. Köyde birbirine yardımlaşma çok ileridir. Hastası olan bir eve derhal yardıma koşulur. Ölen kişinin ilk gününde hayır işleri başlar. Mezarlık dışında cenaze yakınlarına taziyede bulunulur. Yakınların en sonuna birkaç kişi ellerinde lokum bisküvi ve kolonya ile dururlar. Bu ikram cenazeye gösterilen ilgiden dolayı akrabaları tarafından katılanlara ham teşekkür hem de cenazeye bir hayırdır. Öğleden sonra tüm köylü evlerinde hazırladığı yas yemeği ile cenaze evinde toplanıp birlikte yemek yerler. Aynı cenaze evi ölünün üçüncü gününde, yedisinde kırkında ve yıldönümünde köye yemek verir. Bu ailede yaşanan insan var oldukça bu yıldönümleri aksatılmadan devam eder.
 

Kargalı Köyü Derneği

Duyurular

DERNEK GENEL KURUL İLANI

DERNEK ÜYELİK AİDATINI ÖDEMEYENLER ÜYELİKTEN ÇIKARILACAKTIR  Dernek Üyelik aidatını ödemeyenlerin çıkarılması

DERNEK HESAP NUMARALARIMIZ Bağışlarınız ve üyelik aidatlarınız için

Üye Girişi

Üye Girişi

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
İsmail KARHAN
TÜM KARGALI KÖYÜ SAKİNLERİNİN YENİ YILIN
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Kaybettiklerimiz

Sanal Mezarlık

Okuyucu Yorumları

İstatistikler

Ziyaretçiler: 3571632

Anketler

Kimler Sitede


KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi